LÉČBA PRŮJMU – Smecta

LÉČBA PRŮJMU

lecba-prujmuPokud průjem nemá příliš závažný průběh, pak je možné léčit průjem samoléčbou lékem na průjem, který je běžně dostupný bez lékařského předpisu v lékárnách (živočišné uhlí, SMECTA®, SmectaGo® a jiné). Případně postačí telefonická konzultace s lékařem.

Lékaře je však nutné neprodleně navštívit v těchto případech:

  • průjem trvá už déle než 3–5 dní v závislosti na tíži onemocnění. Pozor zejména u malých dětí (kojenců a batolat)
  • průjem má těžký průběh s dehydratací (odvodněním)
  • průjem doprovází přetrvávající horečka
  • průjem má starší člověk anebo malé dítě
  • průjem přetrvává již několik týdnů či měsíců – chronický průjem

Lékař se Vás pravděpodobně zeptá, zda se ve stolici vyskytuje krev nebo zda došlo k úbytku na váze.  pravděpodobné, že Vám lékař provede celkové vyšetření, včetně vyšetření konečníku. Mezi další lékařské postupy patří laboratorní vyšetření stolice, včetně možnosti vyšetření bakteriologického. Dále pak vyšetření endoskopické či rentgenové. Cílem lékařských vyšetření je spolehlivé stanovení příčiny průjmu (potraviny, léky, psychické vlivy a další). Na základě zjištěných příčin pak lékař nasadí vhodné léky, jako jsou buď nejběžnější adsorbencia (naváží jedovaté látky na svůj povrch, např. SMECTA® nebo SmectaGo®), střevní desinficiencia, probiotika a antimotylitika. Antibiotika pouze v některých indikovaných případech.

Důležité je při léčbě průjmu dodržovat dietu, která je k trávicímu traktu šetrná a která doplní ztracené tekutiny. Zásady diety při průjmu naleznete ZDE.

Aktuálně platnou příbalovou informaci léčivého přípravku Smecta lze vyhledat na webových stránkách Státního ústavu prokontrolu léčiv v sekci Databáze léků na adrese http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php po zadání názvu léčivého přípravku.