- Úvod
- Průjem
u dospělých - Průjem
u dětí - SMECTA®
lék na průjem - SmectaGo®
Až 1/3 průjmových onemocnění je vyvolaná viry. Virový průjem může postihnout kteroukoliv věkovou skupinu, ale zejména zranitelné jsou děti (zejména kojenci a batolata) a starší lidé.
Mezi hlavní původce virových průjmů patří: rotaviry (až 40 % průjmových onemocnění u dětí), noroviry, adenoviry, astroviry, coronaviry.
Bakteriální průjmy se projevují náhlým začátkem, někdy s horečkou, nevůlí, zvracením, později se přidávají bolesti břicha, obvykle difúzní se škroukáním. Stolice může být zprvu kašovitá, později se mění na vodnatou, někdy s příměsí hlenu a krve.
Nejčastější původce bakteriálních průjmů jsou: Campylobacter, Salmonella, Clostridium difficile, některé typy Escherichia coli, Shigella.
Nejčastější bakteriální původce průjmového onemocnění u nás.
Přenos: z infikovaných zvířat (koťata, štěňata, drůbež) na člověka buď přímým kontaktem, nebo požitím kontaminované potravy, zejména nedostatečně tepelně zpracovaným masem (drůbež).
Inkubační doba: 1 až 7 dnů.
Klinické projevy: vodnatý průjem, kolitida (zánět střeva) horečka, křečovité bolesti břicha někdy
připomínající zánět slepého střeva; příznaky trvají obvykle 1–7 dnů.
Druhý nejčastější bakteriální původce průjmového onemocnění u nás.
Výskyt: hlavně v létě, nejvíce postižené děti do 1 roku, mladí lidé do 20 let a starší lidé nad 70 let.
Zdroj nákazy: drůbež, hovězí dobytek, prasata, ptáci a ostatní domácí zvířata.
Přenos: je možný požitím kontaminovaných vajec a produktů z nich vyrobených, kontaminovaným masem či mléčnými produkty.
Inkubační doba: 6–48 hodin.
Klinické příznaky: únava, bolest hlavy, zvracení, bolest břicha, horečka, průjem – vodnatá stolice, někdy s příměsí krve, hlenu a tenesmy (bolestivá nucení na stolici).
Vznik: při nedodržení základních hygienických pravidel.
Nejčastěji postihuje děti mezi 6 měsíci a 5 lety.
Přenos: přímým stykem s původcem infekce (znečištěné WC, kontaminovaná voda – studánky, znečištěné ruce), prostřednictvím špatně omyté kontaminované zeleniny.
Inkubační doba: 1 až 5 dnů.
Klinické projevy: horečka, bolesti břicha a křeče s vodnatými stolicemi často s příměsí hlenu a krve a rychle nastupující dehydratace.
Výskyt: zpravidla v zimních měsících.
Zdroj nákazy: divoká a domácí zvířata, přenos hlavně vepřovým masem a kontaminovaným mlékem; postiženy hlavně děti a mladiství.
Inkubační doba: 4 až 10 dnů.
Klinické projevy: bolesti hlavy, myalgie (bolesti svalů), vysoká horečka, vodnatý průjem, krev ve stolici.
Výskyt: nejčastěji Afrika, jihovýchodní Asie.
Zdroj nákazy: člověk.
Inkubační doba: 1–5 dnů.
Klinické projevy: zvracení a pak vodnaté průjmy, které vedou k rychlé dehydrataci, často průběh bez teplot.
Mezi nejčastější původce parazitárních průjmů jsou Entamoeba histolytica, Giardia lamblia,
Cryptosporidium, Cyclospora. Nejčastějším zdrojem je kontaminovaná voda, méně často potrava.
Nejčastější průjmové parazitární onemocnění u nás.
Délka: obvykle trvá 5–7 dnů.
Inkubační doba: 12–15 dnů, často v anamnéze: pobyt v zahraničí.
Klinické příznaky: náhle vzniklá nauzea (pocit na zvracení), zvracení, anorexie (nechutenství), únava, křeče, bolesti břicha, zvýšená teplota, následně výrazně zapáchající průjem, s nadýmáním, flatulence (nadměrný odchod střevních plynů); obtíže trvají 3–4 dny, ale i několik měsíců. Průběh může být výrazně kolísavý.
Zdroj a šíření nákazy: šíří se požitím vody nebo potravy kontaminované cystami parazita, voda a potrava jsou kontaminované fekáliemi; infekce je častá v rozvojových krajinách, ve vyspělých zemích zjišťována u imigrantů, u turistů vracejících se ze zemí třetího světa. Inkubační doba: 8–10 dnů.
Klinické příznaky: náhle krvavé průjmy s příměsí hlenu, křečemi v břiše, tenesmy, nauzea, třesavka a bolesti hlavy, třetina případů s teplotami. Možnost výskytu systémových ložisek (abscesů), nejčastěji v játrech.
Aktuálně platnou příbalovou informaci léčivého přípravku Smecta lze vyhledat na webových stránkách Státního ústavu prokontrolu léčiv v sekci Databáze léků na adrese http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php po zadání názvu léčivého přípravku.